Táto stránka je neaktuálna, od januára 2018 nás nájdete na tomto odkaze:

akataleptik.sk/

 

 

Kto to má celé na svedomí?

bp

Baden- Powell  

sa narodil 22. februára 1857 v Londýne ako šiesty syn v poradí. Hral na violu, piano.  Od detstva bola príroda jeho druhým domov. V lesoch získaval prvé skúsenosti s lovom, stopovaním, aj vyzvedaním (vyzvedanie bolo pokladané, za zakázanú činnosť). Výborne kreslil, a tak svoje príručky pre vojakov a skautov ilustroval sám. Keď dospel túžil cestovať, a tak vstúpil do armády. Keď začali búrske vojny okolo roku 1900 s necvičenými mužmi ubránil mestečko Mafeking v južnej Afrike, B.-P. bol označený za "hrdinu z Mafekingu", mnoho chlapcov ho začalo vnímať  ako vzor, a všetci túžili byť ako Baden Powell. 

Po návrate do Londýna v lete 1907 uskutočnil s dvoma desiatkami chlapcov tábor na ostrove Brownsea (na juhu Veľkej Británie). A tak sa zrodil SKAUTING!!! 

O rok neskôr vyšla kniha SKAUTING PRE CHLAPCOV, ktorá sa hneď stala bestsellerom a na základe nej sa začali vytvárať skautské oddiely po celom svete. B.-P.  sa v roku 1912 oženil. Ženou jeho srdca sa stala Olave Soames, ktorá neskôr začala viesť dievčenský skauting. Svetový náčelník umrel v mesiaci január roku 1941 na svojej farme v Keni.